FAPS Svitavy 2018

20.04.2018

Letos jsme si jako festivalový cíl zvolili Svitavy a jejich 13. ročník Festivalu amatérských pěveckých sborů a byla to volba vskutku výtečná.

V pátek se nám i přes dopravní špičku podařilo včas dorazit na společnou zkoušku všech sborů ve velkém sále multifunkčního centra Fabrika v centru Svitav. Tento sál a klubovna pro seniory, která nám byla přidělena jako šatna (snad nám tím pořadatelé nechtěli nic naznačit:-), se nám na následující dva dny staly domovem.

Na úvod pátečního zahajovacího koncertu zazpívaly všechny zúčastněné sbory společně slovenskou píseň Aká si mi krásná a poté již následovala pestrá přehlídka všech osmi pěveckých těles, která se protáhla až do půl jedenácté večer. My jsme si pro své dvacetiminutové vystoupení zvolili energií i vtipem nabitý repertoár (Na tom bošileckém mostku, Zvířátka Ivana Mládka, White Winter Hymnal, Ještě tě mám plnou náruč a Afrika), což se setkalo s velmi kladným ohlasem a nadšeným přijetím u publika.

Po skončení koncertu jsme se rozloučili s našimi kolegy, kteří přijeli jen na páteční koncert, a zbytek osazenstva se přesunul na místní internát, kde jsme byli ubytováni. Spíše než k přespání jsme ovšem využili těchto prostor k after party a družbě s dalším ubytovaným sborem, což se protáhlo až do časných ranních hodin.

V sobotu od samého rána čekalo všechny sbory secvičování na společný večerní galakoncert na téma světových muzikálů, takže bylo třeba opět rychle nahodit formu. První dopolední zkouška sboristů s částí big bandu proběhla ve znamení ujasňování si partitury. Při druhé zkoušce, tentokrát již s celým Mladým Týnišťským Big Bandem, začínaly skladby nabývat konkrétního tvaru a při odpolední generálce doplněné o sólisty z Městského divadla Brno to začalo vypadat a hlavně znít, že nás i posluchače čeká výborný hudební večer.

Aby to nepůsobilo dojmem, že jsme celý den jen pěli, je nutno dodat, že ve volných pauzách mezi nacvičováním jsme podnikali paprskovité průzkumné výšlapy po Svitavách. Někteří při nich nachodili mnoho kilometrů a dokonce i na rybník došlo.

Úderem půl sedmé večerní byl slavnostně zahájen galakoncert a za řízných tónů big bandu na pódium nastoupil stohlavý pěvecký sbor. Ten vzápětí doplnila sólistka Jana Musilová a o několik skladeb později i její kolega Radek Novotný. Nevíme sice, jak zněl koncert z hlediště, ale zcela upřímně můžeme říci, že být součástí tak ohromného a skvěle šlapajícího ansámblu hrajícího poklady světových i českých muzikálů byl pro nás úžasný a nezapomenutelný zážitek.

Po koncertě byl pro účinkující připraven bohatý raut, který volně vplynul do společného zpívání všech možných šlágrů s kytarou. K dur, jak je jeho dobrým zvykem, vytrval až do samého konce této družné párty.

Velký dík posíláme všem organizátorům velmi povedeného festivalu do Svitav!

Foto 1 a 3 Ivan Bllemby Krejza