Adventní koncert s Bárou Basikovou

08.12.2018

K Ježíšku jsme sobě a snad i posluchačům nadělili opravdovou hudební třešničku na dortu. Tou třešničkou byly hned dva adventní koncerty s Bárou Basikovou, které se konaly druhou adventní sobotu v kuřimském kostele sv. Máří Magdalény. Organizátorem celé akce byla ZŠ Jungmannova a výtěžek z koncertů putoval na konto nadace Modrý hroch, která podporuje děti po těžkých úrazech.

Na oba koncerty bylo vyprodáno a kostel praskal ve švech. Našemu sboru K dur připadla čestná funkce zahájení koncertů krátkým samostatným programem. Poté už nastoupila Bára Basiková se svým recitálem, během kterého potěšila publikum řadou známých muzikálových melodií i duchovních skladeb, a provázela je milým slovem a spontánní komunikací s publikem. Na závěr koncertu se sbor opět přidal k Báře Basikové a společně jsme zazpívali ještě šest skladeb.

Atmosféra koncertů byla mimořádná, provázená vděkem jak na straně publika, tak účinkujících, že mohou být součástí tak nádherného hudebního večera a prožívat společně jakousi těžko popsatelnou jiskru okamžiku.

Ze střípků ze zákulisí můžeme utrousit "veselou historku" o tom, jak jsme hodinu před zahájením prvního koncertu netrpělivě čekali v kostele, kdy že už přijde hlavní hvězda večera, abychom udělali zvukovou zkoušku, a poprvé přezpívali společné skladby. Po další čtvrthodince, kdy už jsme začínali být značně nervózní, zda její tým třeba neuvízl někde v zácpě a my nebudeme muset táhnout celý koncert sami, se nám podařilo telefonicky spojit. K naší velké úlevě se zjistilo, že paní Basiková je už dávno na faře naproti kostelu v družném hovoru s panem farářem, nic netušíce, že do koncertu zbývá již jen 45 minut. Někde při organizaci zřejmě došlo k informačnímu šumu, a tak se paní Basiková domnívala, že začátek prvního koncertu je až o hodinu později. Naštěstí jsme díky její obrovské profesionalitě vše zvládli na "první dobrou" a pak hurá do akce a před publikum.

Na tuto hudební spolupráci budeme dlouho vzpomínat nejen díky nádhernému zpěvu Báry Basikové, ale také proto, že pro její laskavost, otevřenost a skromnost to pro nás bylo nesmírně milé lidské setkání.

Podívejte se na videa na Facebooku Báry:

Oh Happy Day

Sanctus (Jiří Pavlica)

Time After Time

Pie Jesu

Little Drummer Boy

Amazing Grace